Estetinė medicina šiandien užima itin svarbią vietą grožio pasaulyje, na, o botulino toksino ir hialurono rūgšties užpildų injekcijos – pačios populiariausios procedūros. Sunku paskaičiuoti, kurios estetinės korekcijos naudojant hialurono rūgšties užpildus yra statistiškai dažniausios, tačiau į pirmąjį penketuką neabejotinai patenka lūpų apimties ir formos korekcija. Šios estetinės procedūros atliekamos taip dažnai, kad visuomenėje nusistovėjo daugybė gąsdinančių mitų. Būtent apie juos ir kitus aktualius lūpų putlinimo klausimus kalbamės su „Perfectus Clinica“ plastikos chirurgu Dr. Jonu Drąsučiu.Nika Akin / Unsplash nuotr.
 

Jonai, kokių įsitikinimų, susijusių su lūpų korekcijomis, girdite dažniausiai?
Daugelis žmonių turi susidarę klaidingą nuomonę, kad hialurono rūgšties injekcijos į lūpas sukuria nenatūralų lūpų vaizdą ir jos tampa dirbtinai išpūstos bei akivaizdžiai pastebimos aplinkiniams, tačiau tiesa yra visai kitokia. Lūpas galima koreguoti labai subtiliai ir nepastebimai. Tokiu atveju moteris atrodo tiesiog su pilnesnėmis, simetriškomis bei drėgnesnėmis lūpomis, o aplinkiniai nė neįtaria apie atliktą procedūrą. Lūpų korekcijos rezultatas iš tiesų priklauso nuo daugelio faktorių.

 

Kokių?
Pirmiausia, kiekvienas specialistas, atliekantis procedūrą, turi savo braižą. Taigi rezultatui, neabejotinai, turi įtakos pasirinktas specialistas. Jei specialistas turi mažai patirties, tikėtina, kad žmogus nebus 100 proc. patenkintas. Be to, kaip minėjau, net ir patyrę specialistai skiriasi injekcijų atlikimo technika, taigi ir rezultatai po procedūros būna skirtingi. Kartais susidaro įspūdis, kad Lietuvoje yra daugybė specialistų. Socialiniuose tinkluose ar internetiniuose portaluose apstu skelbimų, kviečiančių pasidaryti lūpų korekciją, tačiau svarbu žinoti, kad Lietuvoje šias procedūras gali atlikti tik gydytojai, o jų, atliekančių šias korekcijas, tikrai nėra tiek daug, kiek skelbimų. Nei slaugytojos, nei kosmetologės, turinčios medicininį išsilavinimą, neturi teisės to daryti. 

Lūpų korekcijos rezultatas taip pat priklauso nuo naudojamo hialurono rūgšties preparato. Labai svarbu rinktis tik kokybiškus, sertifikuotus ir patikrintus preparatus. Nerekomenduoju eksperimentuoti ir gundytis pigiais produktais bei leisti juos į savo kūną. Kokybiškas hialurono rūgšties produktas turi savo kainą, nes kompanija, kuri jį pagamino, daug investuoja į medicininius tyrimus, įrodančius produkto saugumą. Nekokybiški užpildai gali sukelti uždegiminių procesų ir padaryti nepataisomos žalos. 

Rezultatas labai dažnai priklauso ir nuo paties paciento. Pasitaiko atvejų, kai merginos, neseniai pasikoregavusios lūpas, netrukus ir vėl grįžta pas specialistą, nes nori didesnės apimties. Kartais tai įvyksta vos po poros mėnesių nuo pirminės injekcijos, todėl visuomet rekomenduoju išlaukti, kol užpildai bus suskaidyti, jų nebeliks organizme ir tik tada atlikti pakartotines korekcijas. Jeigu lūpų injekcijos bus atliekamos kas kelis mėnesius, ateis diena, kai jos atrodys nenatūraliai. Žinoma, kartais pasitaiko, kad nepatyręs specialistas atlieka procedūrą nepakankamai kokybiškai ir vėliau, bandydamas koreguoti padarytas klaidas, išdidina lūpų tūrį tiek, kad aplinkiniai iškart atkreipia dėmesį, bet čia jau specialisto, o ne paciento kaltė. 

Na, ir, galų gale, lūpų korekcijos rezultatas labai priklauso nuo pačių lūpų. Jeigu mergina iš prigimties turi asimetriškas lūpas, jas koreguoti gali būti sudėtingiau. Kartais net ir po injekcijų išlieka lūpų asimetrija. Būtent todėl rekomenduoju rinktis patikimą ir itin patyrusį specialistą. Žinoma, retkarčiais net ir labai patyrusiam specialistui pasitaiko, kad po procedūros žmogų tenka išleisti su laikinai asimetriškomis lūpomis. Taip gali nutikti, jei dūrių metu lūpos ima smarkiai kraujuoti. Tuomet sunku suprasti, ar viena lūpos pusė padidėjo dėl to, kad suleista hialurono rūgšties užpildų, ar dėl to, kad susikaupė nedidelis kraujo kiekis. Tokiais atvejais svarbu laiku sustoti ir nesistengti koreguoti susidariusios asimetrijos. Pratęsti procedūrą rekomenduoju ne anksčiau nei po dviejų savaičių, kai lūpų patinimas atslūgsta ir tampa matomas tikrasis rezultatas. Jei po procedūros lūpos yra nelygios, nereiškia, kad procedūra atlikta nekokybiškai, tačiau gali būti, kad procedūra komplikavosi ir jos metu buvo daugiau kraujavimo nei įprastai. 

 

Ką tokiu atveju daryti?
Kaip minėjau, svarbu prisiminti, kad tik licencijuotos įstaigos gydytojai gali atlikti hialurono rūgšties injekcijas, nes tik jie imasi ir komplikacijų po estetinių injekcijų sprendimų. Kiekvienas specialistas kartais susiduria su mažesnėmis ar didesnėmis komplikacijomis, tačiau medicininis išsilavinimas suteikia žinių, kaip šias komplikacijas pašalinti. Nepatyrusio specialisto rankose hialurono rūgšties švirkštas gali turėti labai liūdnų pasekmių. 
 

Kokių?
Nuo dūrių gali susiformuoti nemažų kraujosruvų arba, blogesniu atveju, netgi ir hematoma (didesnis kraujo susitelkimas vienoje vietoje). Suleidus hialurono rūgšties užpildų į svarbias kraujagysles arba prileidus didesnį kiekį užpildų prie kraujagyslių, šios gali būti užkemšamos arba užspaudžiamos. Tokiu atveju sutrinka kraujo pritekėjimas į tam tikrą audinių plotą ir šis gali apmirti. Mediciniškai tariant, pradeda vystytis audinių nekrozė (audinių žūtis). Dėl tokios komplikacijos gali atsirasti sunkiai gyjančių žaizdų arba, sudėtingesniu atveju, žuvus audiniams, tenka juos šalinti chirurginiu būdu.

Kiekviena komplikacija – individuali, todėl svarbu bendrauti su gydytoju ar gydymo įstaiga, neužsiimti savigyda. Taip pat visada būtina laikytis rekomendacijų po injekcijų, vengti fizinio krūvio, alkoholio, karštų gėrimų, pirties, masažų ir bet kokio papildomo traumatizmo, stengtis mažiau būti pasilenkus ir švelniai pašaldyti.

Reziumuodami patarkite, kaip išsirinkti patikimą specialistą?
Renkantis specialistą, būtina išsiaiškinti, kokia jo patirtis. Svarbu suprasti, kad net ir medicininį išsilavinimą turintis specialistas gali neturėti konkrečios patirties, todėl pasidomėkite, kiek metų specialistas atlieka būtent injekcines procedūras.

Gal geriau rinktis tiesiog vyresnius specialistus?
Ne, specialisto amžius čia neturi lemiamos reikšmės. Gal kaip tik atvirkščiai – jauni specialistai dažnai turi daugiau patirties negu vyresnė karta. Jauni specialistai dažnai daugiau domisi naujovėmis, lankosi kongresuose ir t. t., todėl jauno amžiaus specialistų tikrai nereikia bijoti.