Daugybę metų kritikuojama ir net pašiepiama plastinė krūtų operacija, nepaisydama nieko, karaliauja pasaulyje tarp populiariausių operacijų.

 

  Vinicius Amano nuotr. / Unsplash

Ilgai laikyta tik tam tikro segmento moterų būtinybe, šiandien plastinė krūtų chirurgija ne tik padeda moterims atsikratyti kompleksų, bet ir sprendžia itin rimtas medicinines problemas. Apie krūtų operacijų populiarumą Lietuvoje, naujausias tendencijas, technologijas ir praktiką kalbamės su „Perfectus Clinica“ plastinės ir rekonstrukcines chirurgijos gydytoju Dr. Jonu Drąsučiu.

 

Pasaulyje krūtų operacijos yra pačios populiariausios plastinės operacijos, o kaip yra Lietuvoje? 

 

Pasaulyje krūtų operacijos išties – vienos populiariausių. Esu tikras, kad taip bus visada. Nemanau, kad šis skaičius artimiausiu metu mažės, nes moterys gimdo vaikus, kinta ne tik jų kūno linijos, tačiau ir krūtų apimtys, išvaizda, forma. Krūtys – moteriškumo simbolis, todėl moterys ir siekia šį simbolį paryškinti. Lietuva neišsiskiria savo estetinių operacijų poreikiu. Europos šalys nebent šiek tiek nusileidžia Pietų Amerikos valstybėms, kur dominuoja apvalesnių sėdmenų kultas.

 

Kokios moterys dažniausiai kreipiasi dėl krūtų operacijų?

 

Pas plastikos chirurgus atvyksta kelių tipų moterys. Vienos atvyksta dėl krūtų didinimo: jos pageidauja didesnių, išraiškingesnių krūtų. Kitos moterys kreipiasi dėl krūtų korekcijos po gimdymo. Dažnai tokių moterų krūtys būna daugiau ar mažiau nukarusios, todėl joms reikia atlikti krūtų pakėlimą su krūtų implantais arba be jų. Taip pat kreipiasi moterys, norinčios sumažinti krūtis, nes didelis jų svoris blogina savijautą, atsiranda pečių juostos skausmų, nepatogumų dėvint rūbus. Atvyksta į pokalbį ir tos, kurias vargina asimetriškos krūtys. O viena sudėtingiausių operacijų – kai yra pašalinta viena arba abi krūtys po onkologinės ligos, ir moterys siekia jas atstatyti. 

 

Kokios operacijos dažniausios – krūtų didinimas, mažinimas ar pakėlimas? 

 

Visame pasaulyje populiariausia krūtų operacija – krūtų didinimas implantais, tačiau vieną mėnesį gali būti daugiau krūtų didinimo, kitą mėnesį – krūtų pakėlimo operacijų. Krūtų pakėlimas ir mažinimas – iš dalies labai panašios operacijos. Skirtumas tas, kad pakeliant stengiamasi maksimaliai išsaugoti krūtų tūrį, o mažinant krūtis šalinamas tam tikras jų audinio kiekis. 

 

Šioje srityje turbūt taip pat egzistuoja mados, tendencijos, naujovės?

 

Kaip ir visos chirurginės specialybės ar chirurginės technikos, tobulėja ir plastinė chirurgija. Kiekvienais metais atsiranda naujovių, tobulėja operacinėje naudojamos medžiagos. Krūtų implantų gamintojai stengiasi nuolat tobulinti savo gaminius, kad jie būtų kuo saugesni. Šiuo metu krūtų implantų srityje daug kalbama apie implanto paviršių ir galimą šalutinį poveikį organizmui. Svarbu suprasti, kad geriausio implanto nėra. Taip pat kaip ir nėra vieno nepakartojamo jums skirto implanto. Jų yra visa paletė ir su kiekvienu implantu galime pasiekti gražų ir patrauklų rezultatą. 

 

Šiuo metu rinkoje yra ne tik apvalių ar lašo formos (anatominių) implantų, bet ir naujausių ergonominių, kurie šiek tiek keičia savo formą priklausomai nuo to, moteris stovi ar guli. Visi jie turi savo privalumų ir trūkumų. Renkantis produktą, reikia gerai pasverti visus „už“ ir „prieš“.

Visame pasaulyje populiariausia krūtų operacija – krūtų didinimas implantais.

Kaip parenkamas tinkamas krūtų implantas ir jo dydis? 

 

Svarbu suprasti, kad krūtų implantų dydį parenka ne draugės ir ne pažįstamos, o gydytojas. Tik plastikos chirurgas, atlikęs krūtų matavimus, gali parinkti tinkamą implantą. Krūtų implantai parenkami atsižvelgiant į krūties parametrus bei moters pageidavimus. Konsultacijos metu bandoma išsiaiškinti, kokio rezultato moteris tikisi. Kaip ir minėjau, vieno vienintelio implanto nėra, yra keliolika jų variantų, kurie yra tinkami tam tikrai moteriai. Su visais implantais įmanoma pasiekti rezultatą, tačiau jis skirsis.

 

Ką moterys turėtų žinoti prieš ryždamosi operacijai? 

 

Pirmiausia, operacijai moteris turi ryžtis pati. Nerekomenduoju atlikti operacijos, jei siekiama susirasti partnerį, geresnį darbą ar panašiai. Be to, reikia nusiteikti, kad po operacijos bus tam tikrų apribojimų, todėl reikėtų labai gerai pagalvoti, kuris metų laikas yra mažiau aktyvus. Tai yra svarbu, nes pooperaciniu laikotarpiu moteris negali sportuoti, kilnoti sunkesnių daiktų, turi dėvėti specialią liemenėlę bei būti kantri apie 3–4 mėnesius, kol sulauks galutinio operacijos rezultato.

 

Būtina žinoti ir tai, kad po operacijos laiko nebeatsuksime. Krūtų implantus reikia keisti po 10–15 metų. Taigi prieš operaciją reikia pagalvoti, ar esate pasiruošusi ir būsimoms operacijoms.

Pirmiausia, operacijai moteris turi ryžtis pati.

Su kokiais dažniausiais ar juokingiausiais mitais susiduriate? 

 

Vienas iš mitų, kuris vyrauja visuomenėje, kad krūtų implantai skirti tik „Olialia pupytėms“. Tai yra absoliuti netiesa. Galima parinkti krūtų implantus taip, kad moters krūtys atrodys labai natūraliai ir niekas nė nesupras, kad ji juos turi. 

 

Kiekvieną operaciją lydi tam tikras komplikacijų pavojus. Po operacijos galima tikėtis spenelio jautrumo sutrikimo, tačiau dažniausiai jis praeina. Būtina žinoti, kad krūtų implantai nedaro jokios įtakos naujagimio žindymui. Kai kuriais atvejais gali net ir padėti, kai moteris kenčia nuo įdubusių spenelių. Kai atliekama krūtų pakėlimo ar mažinimo operacija, atliekami didesni pjūviai krūtyse, dėl to didėja galimybė turėti problemų žindymo laikotarpiu, tačiau dažniausiai šios problemos nebūna. Krūtų implantai visais laikais būdavo stebimi per didinamąjį stiklą. Yra pasitaikę atvejų, kad implantai buvo krūtų vėžio atsiradimo kaltininkai. Tačiau šiuo metu tų implantų rinkoje nebėra. 

 

Kaip išsirinkti specialistą? 

 

Specialistą rekomenduoju išsirinkti tik po konsultacijos. Labai svarbus abipusis ryšys tarp gydytojo ir paciento. Jei gydytojas atsako į visus rūpimus klausimus, verta su juo tęsti tolesnį bendravimą. Šiais laikais galima rasti kitų pacientų atsiliepimų apie gydytojus, todėl verta atkreipti į tai dėmesį. Tačiau aklai pasitikėti kito žmogaus komentarais nereikėtų, būtina atvykti ir pabendrauti su savo būsimu gydytoju akis į akį.

 

Ar įmanoma pamatyti, pajusti vaizdą, koks jis bus, dar prieš operaciją? 

Šiais laikais yra pagalbinių priemonių, kurios gali padėti sukurti vaizdą ar jausmą, koks krūtų dydis ar bent jau tūris po operacijos. Tam tikslui naudojami krūtų matuokliai. Pasitelkus juos galima šiek tiek įsivaizduoti apytikslį krūtų tūrį, kuris bus po operacijos.

 

Taip pat naudojamos 3D kompiuterinės simuliacijos, padedančios sukurti vaizdą, kaip moteris atrodys po operacijos. Tačiau dar nėra sukurtos tokios programos, kuri tiksliai nurodytų būsimą vaizdą. Kompiuterinė sistema nepajėgi paskaičiuoti ir pamatuoti, kaip moters audiniai elgsis esant implantui. Tokios moters, su tokia pačia krūtine ir tokiu pačiu krūtų audinio kiekiu pasaulyje daugiau nėra. Yra tik mažiau ar daugiau panašios moterys, tačiau tas pats implantas skirtingos moters kūne atrodys skirtingai.

Būtina žinoti, kad krūtų implantai nedaro jokios įtakos naujagimio žindymui.

Ar pasitaiko nepatenkintų klienčių? Kaip sprendžiamos iškilusios problemos?

 

Visur pasitaiko nepatenkintų klientų. Medicina – ne išimtis. Svarbu suprasti, kad nė vienas chirurgas ar kitos srities gydytojas savo pacientui nenori pakenkti. Chirurgija nėra tikslusis mokslas, todėl visko apskaičiuoti neįmanoma. Dažnai savo pacientui sakau, kad tokio specialisto kaip chirurgas gamta nesukūrė. Chirurgas bando pakoreguoti tai, ko gamta nenori, kad būtų koreguojama. Kaip kišame nagus ten, kur gamta mūsų visai nenori, natūralu, kad kartais galime sulaukti nepageidaujamo rezultato. Tačiau net ir tuomet, kai pooperacinis rezultatas paciento netenkina iki galo, yra sprendimo būdų.  

Kiek kainuoja krūtų operacijos?

 

Priklausomai nuo operacijų tipo kainos svyruoja nuo 2 900 iki 4 500 eurų. Kaina priklauso nuo parenkamų implantų, operacijos tipo. Krūtų didinimas implantais kainuoja 2 900–3 200 eurų, krūtų pakėlimas – 2 600–2 900 eurų, krūtų mažinimas – apie 2 700 eurų. Krūtų didinimas implantais ir pakėlimas – 3 800–4 500 eurų. Moterims, kurios atvyksta dėl krūtų rekonstrukcijos po onkologinės ligos, taikomos valstybės kompensuojamos operacijos.