Haliuxo pirštų deformacijos

Kai geriausiai padėti gali tik operacija

Gydytojai mėgsta sakyti, kad ligonis operuojamas tik tada, kai nėra kitų būdų padėti. Iškrypus pėdos I pirštui ar esant deformacijai, chirurginis gydymas praktiškai neišvengiamas. Bet jo nereikia bijoti.

Labai dažna ortopedinė problema

Į išorę iškrypęs nykščio (nykštys yra plaštakoje) pagrindas (geriau rašyti didysis arba I pirštas) yra viena dažniausių pėdos ortopedinių ligų. Šią didesnio ar mažesnio laipsnio deformaciją turi apie 20-30% visų moterų. Rečiau, bet nuo jos kartais kenčia ir vyrai. Nustatyta, kad didžiausia įtaką tam turi įgimtas raiščių silpnumas, kuris, deja, gali būti paveldimas. Gali būti ir įgimta pradinė pėdos deformacija, jos raumenų struktūra. Nykštį (didyjį pirštą) dar labiau krypti skatina aukštakulnė ir siauranosė avalynė. Todėl moterims, kurių mamas ir močiutes vargino ši problema, tokią avalynę avėti patariama tik išskirtinėmis progomis. Svarbu rinktis patogius batus, kuriuose pėda nekeistų savo formos: jų kulno aukštis turėtų būti 2-3 cm, o priekis pakankamai platus.

Deja, tai bene vienintelis profilaktikos patarimas. Paprastai, jeigu pėdos deformacija jau atsirado, ji greičiau ar lėčiau progresuos.

Mūsų klinikoje konsultuoja vieni geriausių savo srities specialistų.
Gydytojai, ortopedai-traumatologai, suteiks Jums informatyvią konsultaciją, parinks gydymo metodus.

Gydytojas ortopedas - traumatologas

Justinas Vaičiulis

Gydytojas ortopedas - traumatologas

Tomas Vorobjovas

Operacija dažniausiai- vienintelis būdas padėti

Jeigu didžiojo piršto deformacija nedidelė, ji gali nekelti problemų ir neversti kreiptis į gydytoją. Tačiau nykščiui vis labiau krypstant, deformuojami ir kiti pirštai. „Kauliukui“ didėjant, atsiranda skausmingos nuospaudos dėl įprastų batų (kai trina batai, formuojasi skausmingos uždegiminės nuospaudos). Pacientės sunkiai išsirenka tinkamą avalynę. Nuo to momento, kai pėdą ima skaudėti, problema tampa nebe estetine, o medicinine.

Pėdos didžiojo piršto deformacija yra mechaninė problema. Todėl ir jos sprendimas yra mechaninis. Teoriškai galima sulaikyti didyjį pirštą, taikant išorines priemones, bet realybėje jos būtų labai nepatogios: tokias tektų nešioti nuolat, jos netilptų į batus, be to deformuotų kitus pirštus. Taip dažniausiai ir nutinka, naudojant tarpupirščius.

Todėl chirurginis iškrypusios pėdos nykščio gydymas yra logiškiausias pasirinkimas, leidžiantis tikėtis ilgalaikio teigiamo rezultato.

Labai baimintis nereikėtų…

Rekonstrukcinė pėdos operacija atliekama su kokybiška nejautra. Dažniausiai suleidus vaistus, kelioms minutėms pacientė užsnūsta. Tada suleidžiami nuskausminantys vaistai į pėdos audinius. Operacija trunka apie valandą, o nejautra tęsiasi iki 6 valandų, todėl dar ilgai po operacijos nejaučiamas pėdos skausmas.

Chirurginio gydymo tikslas yra koreguoti padikaulio deformaciją, dėl kurios ir iškrypsta didysis pirštas. Dažniausiai padikaulis specialiais instrumenatais įpjaunamas, koreguojama jo padėtis, pėda susiaurinama iki normalios. Tada fiksuojamas specialiomis smulkiomis metalo konstrukcijomis.

Pooperacinis laikotarpis

Jeigu deformacija neužleista, po įprastos rekonstrukcinės operacijos, pacientei kulnu remtis į grindis leidžiama jau kitą dieną. Vaistų nuo skausmo dažniausiai nebereikia po kelių dienų. Įpjautas kaulas sugyja per 4-5 savaites, todėl remtis operuotu pirštu leidžiama maždaug po mėnesio. Labai svarbu nuo pirmų dienų aktyviai mankštinti operuotą pirštą, kad jis išliktų judrus.

Kartais, sudėtingais atvejais, kai deformacija labai didelė, negrįžtama, o procesas pažeidęs ir kitus (mažuosius) pirštus, prireikia išplėstinės rekonstrukcijos: padikaulis fiksuojamas specialia brangia plokštele ir rekonstruojami ir kiti pirštai. Tokiu atveju kaulo  gijimas užtrunka iki 2 mėnesių. Todėl geriau proceso labai neužleisti ir skausmo ilgai nekentėti.

Ar problemos neatsinaujins?

Tinkamai atlikus operaciją, geri rezultatai pasiekiami 90-95 procentams pacientų, taigi deformacijos atsinaujinimo tikimybė sudaro 5-10 procentų. Dažniausiai blogos prognozės būna užleistų, labai didelių deformacijų atvejais, kuomet yra pažeisti padiniai pirštų sąnariai ir progresuoja taip vadinamas artrozinis procesas.

Todėl raginu pacientes ilgai nedelsti ir kreiptis į specialistus kuo anksčiau, vos atsiradus pirmiems skundams, kol pakitimai nėra ypač įsisenėję. Kuo mažesnė deformacija, tuo lengvesnė operacija ir geresni rezultatai ir atvirkščiai. Tinkamai atlikta didžiojo piršto chirurginė rekonstrukcija yra minimaliai skausminga, saugi ir veiksminga.

Susisiekite

+370 (521) 95899