Plokščiapėdystės diagnostika ir gydymas

Normali pėda turi tam tikrą savo formą- pėdos kaulai , palaikomi raiščių ir raumenų , turi taip vadinamą skliautą. Plokščiapėdystė- tai pėdos deformacija, kuriai būdingas nusileidęs išilginis arba skersinis skliautas. Ji būna įgimta apie 5 % žmonių ir įgyta apie 95 % visų atvejų. Įvairių autorių duomenimis apie 1/3 visų gyventojų turi įvairaus laipsnio plokščią pėdą. Jos išsivystymą gali sąlygoti silpni blauzdos ir pėdos raumenys, ilgas stovėjimas bei vaikščiojimas, netinkamas apavas, viršsvoris, įvairios ligos, pavyzdžiui: rachitas, sąnarių uždegimai, pėdų kaulų traumos ir kt. Didelei daliai pacientų plokščiapėdystė yra besimptomė, lėtai progresuojanti liga. Tačiau dalis pacientų, kuriems deformacija tampa simptominė ir sparčiai progresuojanti, turi ženklių problemų.

Pacientų skundai būna labai įvairūs ir priklauso nuo ligos stadijos bei išsivystymo tempo. Galima įtarti plokščiapėdystę, jeigu pastebimas bent vienas iš tam tikrų simptomų: įvairaus intensyvumo skausmas pėdoje- vidinėje arba išorinėje pusėje, kartais  priekiniame blauzdos paviršiuje. Pėda, ypač stovint, atrodo platesnė už sveikąją, jos skliautas vidinėje pusėje yra suplokštėjęs, padas beveik pilnai prigula prie grindų, pėdos išorinis kraštas pakilęs, smarkiai išsišovusi vidinė kulkšnis, vidiniame pėdos krašte matomas apvalus iškyšulys, eisena nerangi ir neelastinga, neretai iškrypę ar “plaktuko” formos pirštai, įaugę nagai, greitai pavargsta kojos.

Siekiant sužinoti tikslią diagnozę, reikalingos pėdų rentgenogramos, geriausiai stovint ir gydytojo ortopedo- traumatologo konsultacija.

Siekiant užkirsti kelią plokščiapėdystės vystymuisi ir jos profilaktikai gydytojai pataria: atidžiai stebėti pėdą  ir esant įtarimui kreiptis į ortopedą-traumatologą konsultacijai.

Tinkamai pasirinkti avalynę. Asmenims, kuriems būtina ilgai stovėti, patartina pėdas palaikyti aukščiau, laikas nuo laiko pailsėti, naudinga vaikščioti basom po smėlį, ant pirštų galų, šokinėti į tolį ir aukštį, pabėgioti, plaukti, basom važinėti dviračiu, nešioti tinkamo dydžio, laisvesnę, ne aukštesnę kaip 3 – 4 cm pakulnės avalynę.

Plokščios pėdos gydymas – ilgas ir labai individualus. Priklausomai nuo ligos stadijos ir deformacijos laipsnio yra skiriamas konservatyvus arba chirurginis gydymas. Ankstyvose stadijose padeda įvairios vonios, masažai, gydomoji mankšta bei specialūs įdėklai – vidpadžiai, kiti ortopediniai gaminiai, speciali avalynė, o jeigu tai nebeefektyvu – operuojama.

Ankstyvose stadijose ( I-II st.) daromos pėdos ašį koreguojančios operacijos, o vėlyvose ( III-IV st.) deformaciją tenka koreguoti ir fiksuoti deformuotus sąnarius. Todėl labai svarbu kreiptis laiku, kol deformacija yra grįžtama.

Mūsų klinikoje konsultuoja vieni geriausių savo srities specialistų.
Gydytojai, ortopedai-traumatologai, suteiks Jums informatyvią konsultaciją, parinks gydymo metodus.

Gydytojas ortopedas - traumatologas

Justinas Vaičiulis

Gydytojas ortopedas - traumatologas

Tomas Vorobjovas

Susisiekite

+370 (521) 95899